207-364-4576 • Fax 207-364-5642
Select Page

TOWN OF RUMFORD BOARDS AND COMMITTEES 2020-2022

Animal Control Officer
Board of Selectpersons
Board of Appeals
Board of Assessors
Finance Committee
Health Officer
Library Board of Trustees
Med-Care Board
Northern Oxford Regional Solid Waste Board
Park and Recreation Commission
Planning Board
Plumbing Inspector
Rumford-Mexico Sewer District
Rumford Water District
RSU 10 School Board

ANIMAL CONTROL OFFICER

NAME

EXP

SUSAN MILLiGAN

2021

BOARD OF SELECTPERSONS

NAME

EXP

PHONE

MICHAEL PETER CHASE, VICE-CHAIRPERSON

2021

H 364-8808

CHRISTOPHER BRENNICK, CHAIRPERSON

2022

C 418-0306

FRANK DICONZO

2022

C 357-8290

MARK BELANGER

2020 H 364-8855

JOHN PEPIN, SR.

2020

C 418-1867
BOARD OF APPEALS
NAME
EXP

VACANT

2020

ROGER ARSENAULT

2022

STEPHANIE WILSON

2020

SHAUNNA LAMONTAGNE, ALTERNATE

2020

BOARD OF ASSESSORS
NAME
EXP

JAMES RINALDO, CHAIRPERSON

2021

CRAIG CHAMBERLAIN

2021

RICHARD LOVEJOY

2020

FINANCE COMMITTEE (Including Select Board Members)
NAME
EXP

DIETER KRECKEL, CHAIRPERSON

2021

KELLY BEAUCHESNE

2021

RICHARD GREENE

2022

RICHARD LOVEJOY, VICE- CHAIR

2020

LAURIE HOLTZMAN

2020

MICHAEL PETER CHASE

2021

CHRISTOPHER BRENNICK

2022

FRANK DICONZO

2022

MARK BELANGER

2020

JOHN PEPIN, SR.

2020

HEALTH OFFICER

 

DAVID SAPHIER

2022

LIBRARY BOARD OF TRUSTEES

 

NAME
EXP

CAROLYN KENNARD, CHAIRPERSON

2021

JANE SHUCK

2021

LINDA MACGREGOR

2022

MAUREEN COOK

2022

JERROLD COHEN

2020

MED-CARE BOARD

 

NAME
EXP
STEPHANIE WILSON

2021

STEPHANIE REED

2022

ROBERT CHASE

2020

JAMES THERIAULT, ALTERNATE

2020

NORTHERN OXFORD REGIONAL SOLID WASTE BOARD

 

NAME

EXP

JAMES THIBODEAU

2021

WILLIAM PORTER

2022

GREG BUCCINA

2020

PARK AND RECREATION COMMISSION

 

NAME
EXP

WILLIAM PORTER

2021

APRIL MCLEAN

2021

ROGER VIGER

2022

RYAN PALMER

2020

DANIEL RICHARD, CHAIRPERSON

2020

PLANNING BOARD

 

NAME
EXP

JAMES WINDOVER, VICE-CHAIR

2021

JONATHAN STARR

2022

KEVIN SAISI, SECRETARY

2022

VACANT

2022

KENNETH MACFAWN, CHAIR

2020

AMY BERNARD

2020

LINDA MACGREGOR, ALT.

2020

PLUMBING INSPECTOR

 

NAME
EXP

RICHARD COULOMBE

2021
RUMFORD-MEXICO SEWER DISTRICT

 

NAME
EXP
TOWN

JOHN BLAIS, CLERK

2021

RUMFORD

LEONARD MCKENNA

2022

RUMFORD

PHIL LIBBY

2021

MEXICO

VACANT

2022

MEXICO

CARLEEN ROBINSON-CHAIRPERSON

2020

MEXICO

MARY LAPOINTE, VICE CHAIR

2020

RUMFORD

ROBERT DAIGLE, TREASURER

2020

MEXICO

RUMFORD WATER DISTRICT

 

NAME
EXP

JOLENE LOVEJOY

2021

JAMES THIBODEAU

2022

BRADFORD ADLEY

2020

RSU NO. 10 BOARD OF DIRECTORS

 

NAME
EXP
 TOWN
JERRY WILEY-CHAIRPERSON 2020 BUCKFIELD
MICHELLE CASEY 2022 BUCKFIELD
RITA AROMA 2021 HANOVER
CHAD CULLETON 2021 HARTFORD
ASHLEY DEROUCHE 2021 MEXICO
PETER DEFILIPP 2022 MEXICO
JANET BRENNICK 2020 MEXICO
KATHY SUTTON 2020 MARCH 20 ROXBURY
CHARLES MADDAUS 2022 SUMMER
GREGORY BUCCINA (Appt to 6/2018) 2022 RUMFORD
JENNIFER LEDUC, VICE-CHAIR 2020 RUMFORD

TRAVIS PALMER

ABBEY RICE

2020

2021

RUMFORD

RUMFORD